Pozycjonowanie a CMS

SaaS a pozycjonowanie

Wiedząc już, że nasza firma potrzebuje strony internetowej, a do jej budowy przyda się oprogramowanie CMS, ale nie chcemy zajmować się jego instalacją na serwerze, z pomocą przychodzi rozwiązanie o nazwie SaaS – Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa w tym kreator stron WWW. W uproszczeniu jest to niejako gotowy CMS już zainstalowany na serwerze usługodawcy, który dba między innymi o jego aktualizację. Nie musimy się więc sami zajmować tymi rzeczami, jak właśnie opłacanie serwera na stronę, czy zajmowanie się aktualizacjami samego silnika CMS i ewentualnych wtyczek.

Firmy, które dostarczają usługę systemu do budowy i zarządzania stroną (kreatory WWW), często oferują ją w postaci kilku pakietów, które różnią się między sobą dostępnością różnych funkcji czy ograniczeniami w postaci np. liczby podstron, które możemy utworzyć w ramach naszej strony. W większości przypadków funkcje dotyczące SEO są dostępne już w podstawowych pakietach – nie ma więc obaw o to, iż wybranie strony opartej o SaaS nie pozwoli nam na skuteczne jej pozycjonowanie.

Czy to proste strony informacyjne, czy rozbudowane sklepy internetowe - w obu przypadkach jest możliwość skorzystania z licznych usług SaaS, a każda z nich zapewnia (choćby w podstawowym zakresie) funkcje istotne pod pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Zdarza się również, iż dostawca usługi (zwykle za dodatkową opłatą) może wdrożyć pewne niestandardowe rozwiązania na naszej stronie, na których nam zależy, a które jeszcze lepiej zoptymalizują serwis pod SEO. Podsumowując, SaaS i pozycjonowanie są do pogodzenia!