Pozycjonowanie a CMS

Migracja strony a SEO

Strona internetowa, serwer czy domena to rzeczy, które nie są wieczne. Czasami zachodzi potrzeba zmiany domeny (np. ze względów wizerunkowych), strona wymaga odświeżenia szablonu czy nawet całego oprogramowania CMS, a serwer ulega coraz częstszym awariom, więc oglądamy się za innym hostingiem. Co wówczas się dzieje z dotychczasowymi efektami pozycjonowania? Czy wszystko musimy zaczynać od nowa? Zdecydowanie nie!

Najłatwiejszym i jednocześnie zupełnie bez znaczenia dla pozycjonowania procesem zmiany, z tych trzech, jest zmiana serwera. Sprawnie przeprowadzona migracja strony, wraz z podłączeniem domeny do nowego serwera może być nawet niezauważalna dla użytkowników, ewentualnie z krótką, kilkugodzinną przerwą.

W przypadku zmiany domeny, kroków do wykonania jest dużo więcej, a sam wpływ na pozycjonowanie jest zdecydowanie większy, gdyż wiążę się z potrzebą zindeksowania całej strony pod nową domeną przez wyszukiwarkę (co można przyśpieszyć, wykonując przekierowania podstron z dotychczasowej domeny).

Co w przypadku migracji strony na inny CMS? Jest to już proces zdecydowanie bardziej skomplikowany i czasochłonny, który zależy głównie od wielkości strony i jej rodzaju. Niektóre systemy, głównie rozwiązania typu SaaS przeznaczone do sklepów internetowych, oferują możliwość automatycznej migracji z innych CMS-ów, choć nie jest to nigdy ani szybkie, ani łatwe. Zawsze warto się do tego dobrze przygotować, a migracja strony niech będzie dobrze przemyślaną decyzją, aby w rezultacie przeprowadzone zmiany przyniosły oczekiwany efekt.